Kadi

November 13, 2009

Summer 2008

Filed under: Public — kadiphd @ 1:16 pm

Artikkel Eesti Ekspressist:

Sumo tume tulevik

Autor: Kadi Kriit (Tokyo) (04.07.2008) 

Kui sumomaadlejad kõrvale jätta, siis jaapanlased ja ülekaalulisus ei ole siiamaani ühte lausesse sobinud. Jaapani riisi- ja sushidieet peaks juba iseenesest tagama nii hea tervise kui ka kerge olemise. Seetõttu tuleb mõnevõrra üllatusena, et Jaapani valitsuses on hetkel arutlusel seadus, mida kohalikud võrdlevad rasvapolitsei loomisega.

Muule maailmale võib pakkuda kergendust, et ka jaapanlased ei ole puutumata jäänud moodsa maailma pahedest. Ameerikalik elustiil ja vastavad toitumisharjumused on küll pika hilinemisega, aga lõpuks siiski ka tõusva päikese maal kanda kinnitamas. Riisi ja kala hulk on keskmise jaapanlase toidusedelis viimase kümne aasta jooksul kõvasti vähenenud, tehes ruumi mitmesugustele saiatoodetele ja lihale. Oma 15–20 aastat tagasi oli liha raske poestki leida, selleks pidi üles otsima spetsiaalselt ameeriklastele suunatud poed. Nüüd aga müüakse ja praetakse rasvaseid lihatükke lausa kohapeal igal tänavanurgal asuvates ja ööpäev läbi lahti olevates konbin’ites (laen inglise keelest, convenience store). Rääkimata suurest võileivavalikust, magustoiduvalikust, ning ohtras õlis praetud tempurast, kaheksajalapallidest ja muudest isuäratavatest kesköösnäkkidest.

Oma osa toidusedeli muutumises mängib ka see, et järjest rohkem inimesi on asunud üksi elama. Mobo’d ja moga’d (vastavalt modern boy ja modern girl, ehk viimase jaapanipärane mugandus gaaru) eelistavad üheinimesekortereid suurlinnas. Laste saamine on samuti hilisemaks lükatud, perele toidu valmistamise asemel on kergem poest läbi astuda ning valmisroog, mis kohe poes ka soojaks tehakse, kaasa võtta. Ja muidugi on veel lisaks kõikvõimalikud tööle pühendunud salariman’id, kel tööst muuks aega ei jäägi kui poest ostetud valmistoitu või hamburgereid nosida.

Nüüd siis on Jaapani haigekassa asunud toitumisprobleemidega aktiivsesse võitlusse ja lisaks muudele hetkel populaarsetele kampaaniatele (nagu näiteks aktsioon rongis meikimise ja mobiiltelefoniga rääkimise vastu) leidub linnas hulganisti ülekaalulisuse vastaseid plakateid.

Uueks laenatud moesõnaks on kujunenud metabo (väljendist metabolism disorder syndrome ehk siis ainevahetushäire), mis ühendab mugavalt enda alla kõik ülekaalulisuse ja muude toitumisprobleemidega inimesed. Jaapani elanikkonna vananemine ei ole enam uudis ning haigekassa järjest kurvem seis on tinginud olukorra, et kuskilt peab leidma juurde raha või võimalikult palju vähendama kulusid. Ning kuna iga inimene siin on kas oma töö- või elukoha kaudu seotud teatud haigekassa allüksusega, siis nende üksuste kaudu ongi hea inimesega kontakti astuda. Valminud eelnõu, mis peaks töökorda saama umbes nelja aasta pärast, kujutab endast nõuet 40- kuni 74aastaste inimeste iga-aastaseks kohustuslikuks arstlikuks kontrolliks, mille käigus hakatakse mõõtma ka vere rasva- ja suhkrusisaldust ning rangelt jälgima vööümbermõõtu. Ning n-ö seadusega lubatud vööümbermõõduks on meestel määratud 85 cm ja naistel 90 cm.

Jaapani rahva keskmist vööümbermõõtu arvestades olevat see piir, mida ületades on inimesel juba tõsine oht ülekaalulisusest tingitud haigustele. Siiski on paljud arvamusel, et ehk oldi normi määramisel liiga karmid, kuna paljud normaalse kehaehitusega, kuid natuke suuremad inimesed on selle järgi juba kriitiliselt ülekaalulised. Eriti palju kriitikat on saanud meeste vööümbermõõdulimiit, sest praegu oleks selle j& auml;rgi ohus peagu pooled jaapani mehed.

Süsteemi tulemuseks peaks olema see, et tuvastatud metabo’d või potentsiaalsed metabo’d pannakse rangele režiimile ning kui nelja aasta pärast ei ole ametiasutuses või kohalikus omavalitsuses keskmine metabo’de arv 10 protsenti vähenenud (seitsme aasta pärast peab probleem sete inimeste hulk olema vähenenud 25 protsenti), vähendab haigekassa karistuseks 10 protsenti oma kulusid nende haiguste ravimiseks ning asutused peavad maksma trahvi. Seetõttu kannataksid aga eriti vanemas eas inimesed, kelle kallite ravimite arvelt haigekassa peaks hakkama kokku hoidma. Selline ähvardus mõjub muidugi vaid Jaapani-suguses grupiühiskonnas, kus igal inimesel on kohustus hoolitseda mitte ainult enda, vaid ka kõigi lähikondsete heaolu eest. Kui sinu viitsimatuse pärast peab mõni vanur hiljem kannatama, on see tõsiseks motiiviks oma eluviisi muuta, sest keegi ei sooviks oma töökohas häbisse jääda ja natukenegi ülekaalulisena teiste kriitilisi pilke kannatada.

Advertisements

Leave a Comment »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: